איך נוצר שבר מאמץ אצל ספורטאים?

תוכן עניינים

גוף האדם היא יצירת אמנות שמסוגלת לעמוד בהרבה לחץ ועומס. מה שלא הרבה יודעים זה שבנוסף להיותן קשות. 

העצמות בגוף שלנו הן גם קלות וגמישות ומושפעות מאוד מכל פעילות שהעצם או השרירים חווים סביבה.

שברי המאמץ נוצרים כאשר יש עומס רב שמופעל על העצם עד למצב של שחיקה.

המצב הזה קורה כשהשרירים עייפים וכבר לא יכולים לשאת בעומס המופעל עליהם לכן העומס יוקרן לעצם שמחזיקה את השרירים העייפים.

התסמין הבולט ביותר של שברי מאמץ הוא כאב חד מלווה בנפיחות באזור מסוים בגוף שלנו בזמן מנוחה ופעילות גופנית.

 

מה ההבדל בין שבר רגיל לשבר מאמץ?

ההבדל העיקרי הוא ששבר רגיל נוצר מאיזה שהיא מכה או טראומה חד פעמית על העצם להבדיל משבר מאמץ שנוצר באופן הדרגתי. מס׳ טראומות מתמשכות על העצם או על השרירים עד שהעצם לא יכולה יותר לעמוד תחת הלחץ ונוצר שבר מאמץ.

 

כיצד ניתן לטפל בשברי מאמץ?

שברי מאמץ נפוצים מאוד בקרב: כדורגלנים, כדורסלנים, חיילים קרביים, רקדנים, אצנים, מתעמלים וכאלו העובדים בעבודה שבה מוטלים עומסים על גופו. ובשונה משבר רגיל, שבר מאמץ לא ניתן לטיפול ע״י גבס אלא על ידי הרבה פיזיותרפיה ומנוחה. יש כאלו שפונים לטיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור ותוספי תזונה אך הדרך שהוכחה כיעילה ביותר היא בטיפול צמוד עם אורטופד מומחה שיכין לכם תכנית פיזיותרפיה מתאימה.

 

חשוב לוודא לפני שבוחרים אורטופד מומחה?

במצבים בהם הגוף שלנו זקוק לעזרה מקצועית מרופא או בעל מקצוע חשוב שלא להקל ראש בעניין. האורטופד שלכם הוא הרופא שילווה אתכם לאורך כל התהליך ויקבע את תכנית הטיפול שלדעתו היא הכי נכונה עבורכם. ריכזנו עבורכם כ- 2 פרמטרים חשובים לבדוק לפני שתבחרו לעצמכם אורטופד כף יד:

1. ניסיון המלצות 

כל אחד מאתנו היה רוצה את הכי טוב בשבילו במיוחד בזמן משבר בריאותי, וודאו שלרופא שלכם יש המון ניסיון בתחום. רופא טוב הופך לחלק מהמשפחה לכן במעמד הפגישה חשוב מאוד לבקש המלצות ממטופליי עבר של הרופא. כמובן שכל מקרה הוא מאוד אינדיווידואלי ותלוי פציעה אך דרך מטופליי עבר תוכלו להבין פחות יותר כמה תשומת לב מקדיש הרופא למקרה. כמה זמין הוא יהיה עבורך וכמה הוא ישקול את רצונותייך בעד קביעת תכנית הטיפול.

 

2. שיטת עבודה 

הדרך היחידה לצאת מהמצב הביש של שבר מאמץ הוא בעזרת תכנית טיפול מסודר שכוללת בתוכה בעיקר פיזיותרפיה ומנוחה אך כמות השעות של הפיזיותרפיה והתרגילים הנעשים חשובים לא פחות כמו כן המלצות נוספות של הרופא לפי הניסיון שלו. אורתופדים רבים דוגלים בשיטה של שילוב כמה של סגנונות טיפול.

 

סיכום:

אם אתם פה כנראה שהפעלתם הרבה עומס על השרירים שלכם עד כדי שעכשיו יש לכם שברי מאמץ. אבל שלא תיפול רוחכם ישנם הרבה דרכים לטפל בשברי מאמץ ולהחזיר אתכם לכושר במהירות אך לשם כך תצטרכו להיעזר באורטופד מומחה שיקל על התהליך.

 

גוף האדם

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.