טיפול באומנות – דרך חדשה לריפוי פנימי: יתרונות שכל אחד חייב להכיר!

תוכן עניינים

כל אדם מבקש לעצמו חירות פנימית, כל אחד רוצה לנצח את השדים בתוכו שמונעים ממנו להתקדם.

בעידן המודרני אחוזי ההפרעות הנפשיות עלו מאוד, על אף השפע והקדמה, ואולי בגללם.

כשם שאדם יבחר ברופא המוצלח ביותר לבעיה בריאותית, כך עלינו להעניק לעצמינו את הטיפול הנפשי המקצועי ביותר, הרי הנפש חשובה לא פחות.

השיטות הטיפוליות התרבו בשנים האחרונות, אך לטיפול באומנות יש יתרונות בולטים שחשוב שכל אחד ידע.

 

אז איך זה עובד?

לעומת טיפול נפשי סטנדרטי, בטיפול באומנות יש רצון לשלב את השיח בעשייה אומנותית. במפגש טיפולי משתמשים בחומרי יצירה שונים, ודרך היצירות של המטופל לומדים על הקשיים שלו, מדברים עליהם ומוצאים פתרונות. כמו כן, העיסוק האומנותי עצמו מגלם בתוכו יכולת ריפוי, כיוון שהיצירה מעניקה למטפל מקום לביטוי, הערכה עצמית והרגשה שרואים אותו. קיימות שיטות טיפול בהבעה שונות – בתנועה, במוסיקה ועוד, אך במאמר זה נסקור את יתרונותיו של הטיפול באומנות.

 

לדבר ללא מילים 

המפגש עם המטפל בשיטה זו לא מבוסס רק על שימוש במילים, לכן קיים בו יתרון למי שמתקשה לבטא את עצמו במילים. יש אנשים שקשה להם לחשוף את רגשותיהם בדיבור, ובכך הפעילות האומנותית מאפשרת להם הבעה עצמית שמתאימה להם. בנוסף, יש אנשים שיכולת הדיבור שלהם היא מצומצמת – אוטיזם בתפקוד נמוך, אילמים ועוד, ולהם הטיפול האומנותי הוא הצלה של ממש.

 

גישה אל התת מודע 

האומנות במהותה מחברת את האדם אל היסודות הנסתרים שבו, אל התת מודע ואל המניעים החבויים בתוכו. שימוש באומנות בשעת טיפול מגדיל את היכולת של המטפל להגיע למעמקי הנפש של המטופל. המילים מספרות בדרך כלל את מה שהאדם כבר יודע על עצמו, את החלקים המודעים שלו, אבל בשעת יצירה נחשפים לאדם חלקים שהוא עצמו לא היה מודע להם. דרך האומנות הטיפול מאפשר למטופל לעשות שינוי מעמיק בתוך התת מודע שלו.

 

"אמור מעט ועשה הרבה" 

טיפול סטנדרטי מציב את המטופל בעמדה פסיבית, כיוון שהוא יושב ומדבר על בעיותיו והאווירה שיכולה להיווצר היא לא מקדמת. הטיפול באומנות הופך את המטופל לפעיל ויוצר, ובכך מאפשר אווירה חיובית יותר ונותן למטופל תחושה שהוא שולט על חייו. לעיתים העיסוק בנפש יכול להישאר ברמת הדיבור ולא לעבור למעשה, הטיפול האומנותי מונע את הסכנה הזו על ידי שילוב של אקטיביות כבר בשעת הטיפול.

 

לסיכום 

טיפול באומנות יכול לסייע לכל קושי נפשי ובכל גיל. זוהי שיטת טיפול חדשנית שמשלבת דיבור עם יצירה ובכך מאפשרת למטפל ביטוי עצמי רחב וגישה אל מעמקי נפשו. לעיתים קרובות טיפול באומנות יותר מתאים למטופלים מטיפול רגיל. אם תרצו לדעת יותר, מצורף קישור למקום שנקרא מרכז אמנות הטיפול שסוקר את מגוון השיטות לטיפול בהבעה ומתאים לכל אחד את הטיפול הנכון בשבילו.

 

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.