כיצד ניתן לפרש על מה אנחנו חולמים?

תוכן עניינים

העיסוק בעולם החלומות

מחפש אחר משמעות של חלום שחוזר ומופיע אצלך כבר כמה שנים? קמת באמצע הלילה שטוף זיעה מחלום שהטריד את מנוחתך? יוצא לך לתהות מדוע אדם מהעבר או בעל חיים מסוים מופיעים בחלומך? לאנשים רבים השאלות הללו מהוות מטרד של ממש. רבים האנשים שעסקו בנושא החלומות, ספרים ומאמרים נכתבו על כך, מחקרים רבים נערכו בנושא ואפילו סרטים שעוסקים סביב נושא החלום יצאו לאור. עולם החלומות ותחום פירוש החלומות היוו מאז מעולם נושא מרתק באנושות עד שאפילו בתנ"ך ניתן לראות עד כמה נושא זה מרכזי.

המאמר הנוכחי ינסה לעשות מעט סדר בנושא וינסה לענות על השאלה – כיצד תוכלו לפרש חלומות?

 

הענקת משמעות לחלומות

מאז ומעולם הניחו בני האדם שהחלום איננו דבר אקראי, אלא נגזרת של עולם נפשי עמוק ונסתר של האדם. עולם כזה שבשעת הערנות יכולת הגישה שלנו אליו – חסומה. לאור זאת ביקשו בני האדם לכל אורך שנות ההיסטוריה לנסות למצוא משמעות ופשר לחלומותיהם. הגישה ביחס לחלום, מטבע הדברים, הייתה שונה בכל תקופה.

עם הזמן התגבשה התפיסה שהחלו ותוכנו אינם רק דבר חיצוני לאדם אלא תוצאה של הלכי הרוח והנפש שלו. זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, סבר שהחלום הוא ביטוי לתכנים מאיימים כמו פנטזיות, מחשבות, דחפים, קונפליקטים, רגשות ועוד, כאלה שהאדם מדחיק במהלך חייו. התכנים האלה מנסים לפרוץ ולעלות למודעות של האדם, ואחת הדרכים לכך היא על ידי החלום.

 

מה משמעות החלום שחלמת?

התכנים שמופיעים בחלום לא מובעים באופן ברור ופעמים רבות הם מתוארים כמסתוריים, אניגמטיים או מוזרים. לפי ההנחה המקובלת היום, חלומות נושאים עמם משמעות לא מודעת שלא מתבטאת באופן ישיר, אלא עוברת תרגום והסוואה ל"שפת החלום". "עבודת החלום" – כך מכנה פרויד את התהליך הנפשי שמתרחש כדי להסוות את משמעות החלום. ובאמת כך. הרבה פעמים חלומות כוללים הופעה של דימויים וסמלים.

 

כל אחד והחלום שלו

הגישה הרווחת כיום במחקר המדעי מבקשת להתבונן באופן מעמיק בתכני החלום ובמשמעויות הייחודיות שלו עבור האדם שחלם אותו. כחלק מפירוש חלום על פי גישה זו, חשוב להתבונן באסוציאציות שמעלה החולם בעקבות החלימה – דימויים אחרים, רעיונות, זיכרונות ותחושות מחייו שהעלה בו החלום. לאחר מכן יש לבצע תהליך של בדיקת המשמעות שנותן האדם לסמלים שונים שהופיעו בחלום שלו, תוך שילוב כל האסוציאציות ומשמעותן עם ההקשר בו נחלם החלום. תהליך זה עשוי לאפשר לנו להבין את האזורים הלא-מודעים בנפשנו, וללמוד על הקונפליקטים עמם אנו מתמודדים.

 

סיכום:

החלומות היוו מאז ומעולם סוגיה מרתקת, ונדמה שעדיין לא נוסחה משוואה אחת שתפתור את כל החלומות. בכל אופן, רבים מצביעים על כך שכיום, נושא החלומות שייך לעולם הפסיכולוגי של האדן. על ידי ניתוח החלום לפרטיו והכרה מקיפה של אישיות האדם – ניתן להצביע על הקשר בין החלום לבין ההתמודדויות בהן מתמודד החולם.

 

אישה יושנת

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.