מהו גליובלסטומה והאם זה יכול להשפיע על הנפש

תוכן עניינים

גליובלסטומה, הנקראת גם גליובלסטומה מולטיפורמה, היא תופעה רפואית של גידולים סרטניים במוח האדם.

זו היא תופעה רפואית ששכיחה יותר בגילאים מבוגרים ואצל גברים. זה הוא סרטן המוח הנפוץ ביותר, אשר הסיבות לו אינן ידועות ודרכי הטיפול אינן פשוטות, וכוללות אופציות אגרסיביות כמו ניתוח, כימותרפיה, ועוד.

כדי להבין עוד על מה מדובר ומה זו בדיוק התופעה הרפואית הזו, לפניכם עוד על מהו גליובלסטומה והאם זה יכול להשפיע על הנפש?

 

מה הוא בדיוק גליובלסטומה ?

גליובלסטומה הוא גידול סרטני, אחד מגידולי המוח השכיחים ביותר. הגידול יכול להופיע באזורים שונים באזור המוח, ולכן לא פשוט תמיד לאבחן אותו ולגלות את מיקומו. זה הוא סרטן שנחשב לאגרסיבי ואלים. הגידולים הסרטניים של גליובלסטומה, נפוצים בעיקר בקרב מבוגרים, ובעיקר בקרב גברים. גליובלסטומה אינה פשוטה לרוב לזיהוי ואבחון מאחר והתסמינים שלה כוללים תסמינים שכיחים כגון כאבי ראש, סחרחורות תדירות, בחילות, וגם פרכוסים.

 

מה אפשרויות הטיפול של גליובלסטומה?

מאחר וגליובלסטומה נחשבת לסרטן אגרסיבי ואלים, טיפול מהיר ככל הניתן יוכל לעזור לחולה להתמודד עם המחלה לפני התדרדרות נוספת. הסרה של גידול גליובלסטומה יכולה להיות ברורה ופשוטה בניתוח, אך פעמים מסוימות מדובר בגידולים שגבולם אינם ברור והם נמצאים במקומות שקשה לגשת אליהם בניתוח. לכן כל מקרה לגופו יגרור המלצות רפואיות וסיכויי החלמה שונים. הטיפול בגליובלסטומה יהיה שונה בהתייחס לאם מדובר בסרטן ראשוני, או גידול שחזר.

אם כך, מעבר לניתוח עצמו ובהמשך לאחר הסרת הגידול, יומלץ לרוב על הקרנות וכימותרפיה, כדי לעשות כל מה שניתן עבור מניעת החזרה של הגידולים – מדובר בסרטן אגרסיבי, והגידולים הסרטניים עשויים לחזור ולא להיעלם מהאזור.

 

האם גליובלסטומה קשורה לנפש?

גליובלסטומה, היא תופעה רפואית מצערת שעלולה לקרות לכל מטופל, שכן מלבד נטייה תורשתית וגליובלסטומה במשפחה, הסיבות להופעתה אינן ידועות. לכן הופעתה אינה קשורה לנפש באופן מוכח, אלא מדובר בגידולים סרטניים שעלולים להופיע אצל המטופל, בעיקר אצל זכרים ומבוגרים. התופעה עלולה להשפיע על הנפש שכן כמו כל סרטן או תופעה רפואית שעל המטופל לשאת – מדובר בקושי נפשי ולחץ רב, שכל מטופל עלול לקחת מנטלית באופן שונה.

 

מה הוא טיפול בגליובלסטומה בשדות חשמליים?

מדובר בטיפול חדש שמתווסף לאפשרויות הטיפול מלבד ניתוח, הקרנות וכימותרפיה. זוהי זווית נוספת שעוזרת לתוף את הסרטן ולעזור כמה שאפשר במאמצים למנוע מהסרטן לחזור או להתפזר. זהו טיפול שאינו פולשני כלל ונעשה באופן חיצוני, על ידי אלקטרודות המתחברות אל החלק הנקודתי בקרקפת. כחלק מהטיפול הזה, שדות חשמליים מועברים אל המוח, על ידי מכשיר Optune. השדות החשמליים הללו עוזרים ביעילות, למנוע מהתאים הסרטניים במוח להמשיך ולהתחלק. זו היא אופציה חדשה שאינה פולשנית ואינה גורמת לתופעות לוואי קשות מלבד עקצוצים וחוסר נעימות וגירוי באזור.

ראש

 

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.