קנאביס רפואי בטיפול בפוסט טראומה – 5 דברים שחשוב לדעת

תוכן עניינים

פוסט טראומה היא הפרעה נפשית קשה שיכולה להתפתח אצל אנשים שחוו אירוע טראומטי, כמו פגיעה מינית, תאונה קשה, אסון טבע או חשיפה לאלימות קיצונית. התסמינים כוללים פלאשבקים, סיוטים, הימנעות, חרדה ועוררות יתר. הטיפול המקובל כולל פסיכותרפיה ותרופות פסיכיאטריות, אך לאחרונה יותר ויותר אנשים פונים לקנאביס רפואי כאופציה טיפולית משלימה או חלופית.

 

איך קנאביס משפיע על מערכות הגוף והמוח?

קנבינואידים נקשרים לקולטני המערכת האנדוקנבינואידית במוח ובמערכת העצבים, המעורבת בוויסות תגובות לדחק, רגשות, זיכרונות וחישה. בקרב אנשים עם פוסט טראומה, קנבינואידים עשויים לווסת הפרשת נוירוטרנסמיטורים כמו סרוטונין, דופמין וגלוטמט, ולהפחית היפראקטיביות של האמיגדלה, ובכך להקל על תסמינים כמו חרדה, עוררות יתר וקשיי שינה. רוצים ללמוד עוד על קנאביס רפואי ולהתעדכן בכל מה שחדש בתחום הקנאביס בארץ ובעולם? לחצו כאן – https://www.canny.co.il

 

אז מה חשוב לדעת על השימוש בקנאביס לטיפול בפוסט טראומה? הנה 5 עובדות מרכזיות:

 

1. קנאביס יכול להקל על חלק מהתסמינים

מחקרים הראו שחומרים פעילים בקנאביס כמו THC ו-CBD יכולים לסייע בהפחתת חרדה, שיפור איכות השינה, הרגעת המערכת העצבית והקלה על תסמינים גופניים כמו מתח שרירים וכאבים. זה יכול להפחית משמעותית את הסבל היומיומי של אנשים עם פוסט טראומה.

קנאביס רפואי ל-PTSD

2. השפעת הקנאביס תלויה בזן ובמינון

קנאביס מגיע במגוון רחב של זנים וצורות צריכה, כל אחד עם פרופיל שונה של חומרים פעילים. בנוסף, המינון הנכון משתנה מאדם לאדם. לכן חשוב להתאים אישית את הטיפול בהדרכת איש מקצוע מיומן שמכיר את הקנאביס הרפואי ואת הצרכים הספציפיים של כל מטופל.

 

3. קנאביס יכול לסייע בעיבוד הטראומה

חוויות טראומטיות נוטות "להיתקע" במערכת העצבית בלי לעבור עיבוד רגשי מלא, מה שמנציח את התסמינים. אבל מחקרים מצאו שקנאביס יכול לאפשר עיבוד טראומות ברמה עמוקה יותר דרך הגברת הקישוריות במוח והחלשת התגובות הרגשיות הקיצוניות לזיכרונות הקשים. זה יכול לתרום משמעותית להחלמה ארוכת הטווח.

מושג PTSD

4. צריך להיזהר מתלות ותופעות לוואי

כמו עם כל תרופה, יש לקחת בחשבון את הסיכונים. קנאביס יכול ליצור תלות נפשית, ושימוש ממושך עלול לגרום לתופעות לוואי כמו ירידה בחדות המחשבתית. אצל אנשים עם נטייה מוקדמת, קנאביס עלול גם להגביר את הסיכון לפסיכוזה. לכן חשוב לעקוב אחר ההשפעות ולהתאים את הטיפול בהתאם.

 

5. קנאביס אינו תחליף לטיפול פסיכולוגי

קנאביס יכול להיות כלי עזר יעיל, אבל רוב המומחים מסכימים שהוא לא יכול להחליף את הצורך בפסיכותרפיה איכותית בתהליך ההחלמה מפוסט טראומה. עיבוד הטראומה לעומק ופיתוח כלים להתמודדות בריאה לאורך זמן מחייבים עבודה טיפולית עקבית. הקנאביס יכול לתרום, אבל לא להוות פתרון קסם.

 

לסיכום

קנאביס רפואי מציע אופק מבטיח לטיפול משלים או חלופי בפוסט טראומה, בזכות יכולתו להקל על מגוון תסמינים קשים ולתמוך בתהליך העיבוד הרגשי של הטראומה. יחד עם זאת, כדי לנצל את הפוטנציאל הטיפולי של צמח זה בצורה בטוחה ויעילה, נדרשת התאמה אישית קפדנית של הזן והמינון, מודעות לסיכונים האפשריים, ושילוב עם טיפול פסיכותרפי איכותי.

טיפול פסיכולוגי

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.