4 טיפים לטיפול בפציעות ספורט מפי רמי גרוסברג

תוכן עניינים

פציעות ספורט שכיחות מאוד בקרב העוסקים בפעילויות גופניות. אחוז גדול מאוכלוסיית העולם כולו משתדלים לשמור על אורח חיים בריא וספורטיבי. לצערנו, ספורט וכושר אינם תהליכים פשוטים עבור גוף האדם, צריך לדעת כיצד לבצע אותם ובאיזה קצב לבצע אותם.

פעילות גופנית ובניית כושר המתבצעים לא נכון ובקצב שגוי עלולים להוביל לפציעות ספורט רבות. במאמר זה אנו נציין כמה מפציעות ספורט נפוצות ונמליץ על כמה טיפים לטיפול בפציעות ספורט מפי רמי גרוסברג.

 

פציעות ספורט שכיחות

מתיחת שריר

מתיחת שריר הינה פציעה נפוצה מאוד בקרב העוסקים בפעילויות גופניות. ישנם כמה גורמים העלולים לגרום לפציעה זו: מתיחת יתר של סיבי השריר, כיווץ אגרסיבי של סיבי השריר ועוד. מתיחת שריר לפעמים יכולה להיות פציעה קריטית אך לרוב מדובר בפציעה קלה.

במקרים הקלים, מספר קטן מסיבי השריר נמתחים ותפקוד השריר נשאר בתפוקתו הנורמלית ללא תסמינים מיוחדים. במקשים קשים של הפציעה, מספר סיבי השריר שנתחים הוא גדול יחסית, במצב זה ירגיש המתאמן קושי רב בתפקוד השריר והמשך פעילות.

 

שברי מאמץ

עוד פציעה נפוצה מאוד בקרב מתאמנים היא השברי מאמץ. שבר מאמץ הוא מעין שבר מקרוסקופי, בדרך כלל בעצמות כפות הרגליים, העקב, השוק והירך. הגורם העיקרי לשברי מאמץ הוא מאמץ מוגבר מעבר ליכולת הגופנית של אותו המתאמן. סוגי הספורט בו שברי המאמץ נפוצים במיוחד הם ריצה, הליכה לטווח ארוך, קפיצות ועוד.

 

דלקת בשריר

דלקת בשריר הינה שכיחה במיוחד, ולא בהכרח בקרב מתאמנים. אחוז גדול מהאוכלוסייה חווה בין תקופה לתקופה דלקות בשריר ובגידים אפילו מבלי לבצע פעילות גופנית כלשהי. אך בכל זאת, הסיכוי לדלקת השריר גדל בקרב מתאמנים והעוסקים בפעילות גופנית. דלקת בשריר נובעת בדרך כלל כתוצאה מחבלה או פגיעה פיזית כלשהי בשריר.

 

טיפים לטיפול בפציעות ספורט מפי רמי גרוסברג

  1. הגנה – הגן על האזור הפגוע מפני פציעה נוספת. לדוגמא: באמצעות תחבושת או תמיכה כלשהי.
  2. מנוחה – אל תהיה לחוץ לחזור לפעילות גופנית במהרה לאחר הפציעה, הגוף והשריר שלך צריכים מנוחה כדי להשתקם.
  3. קרח – קירור האזור הנפגע באמצעות קרח תעזור לשריר להשתקם ולהקלה בכאב.
  4. דחיסה – דחסו את השריר או את האזור הפוגע כדי להגביל את נפיחות האזור, למשל: באמצעות תחבושת אלסטית.

 

לסיכום

עם תרבות הפעילות הגופנית המתפתחת, עולה ועולה נפיצותם של פציעות הספורט. קיים מגוון רחב במיוחד של פציעות ספורט בשלל רמות, חלקן פציעות קשות וקריטיות וחלקן פציעות קטנות שעם טיפול נכון יעברו במהרה.

רוב פציעות הספורט השכיחות נגרמות כתוצאה ממאמץ הגוף מעבר ליכולתו, בין הפציעות הנפוצות ביותר: מתיחת שרירים, שברי מאמץ, דלקות בשריר. לפי דבריו של רמי גרוסברג, הגנה, מנוחה, קירור ודחיסת אזור הפציעה ישפרו את מצבכם במקרה של פציעה.

פציעות ספורט

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.