8 הסימנים להתמכרות למשככי כאבים

תוכן עניינים

כן, אפשר להתמכר למשככי כאבים ויש הוכחות לכך. בעצם מה שממכר הוא חומר האופיאטים שנמצא בתרופות שונות בעיקר כאלה של משככי כאבים. בהתחלה נראה שהשימוש בתרופות אלה מתחיל באופן רגיל והגיוני, אך אם זה ממשיך שלא לצורך, או בצורה הכרחית, זו כבר יכולה להיחשב כהתמכרות. מהם התסמינים להתמכרות למשככי כאבים? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

 

מהו החומר הממכר?

התמכרות למשככי כאבים קוראת בעיקר בגלל אחד החומרים שנמצא בהם שנקרא אופיאטים, שהוא חומר ביוכימי ממכר מאד. הפעולה שחומר זה עושה היא כביכול נעימה לגוף, כאשר תרופות אופיאידיות מצליחות לעלות את רמת הדופמין בגוף ולשחרר נוראדרנאלין ואנדרופינים שהם עוזרים לשכך את הכאב בצורה טבעית.

אופיאטים נמצאים תחת אופיואידים שנמצאים בתרופות הכוללות תרופות הרגעה, מפחיתות חרדה, כדורי שינה, תרופות להפחתת שיעול וכן, כפי שציינו תרופות של משככי כאבים. החומר עצמו שנמצא מיוצר מצמח שנקרא אופיום.

 

מהם התסמינים להתמכרות למשככי כאבים?

שימוש מוגזם באופיום הוא חלק מרשימה של הפרעות נפשיות. כאשר זו נקראת הפרעה כשאותו אדם משתמש שוב ושוב בצורה כפייתית ומכורה בתרופות, גם כאשר אין לו בכלל מרשם מרופא. הפרעה של שימוש יתר בצורה של התמכרות יכולה לכלול תסמינים שונים נציין שמונה מהם.

ראשית, במידה ויש שימוש רב יותר מהנדרש גם מבחינת הזמן וגם מבחינת כמות. בנוסף, קושי להפסיק שימוש זה. רצון עז להשתמש בתרופה ושימוש בה למרות שהיא מזיקה לאותו אדם. כמו כן, כאשר אותו אדם שם פעילויות חשובות יותר במקום נמוך בסדר העדיפויות שלו. שימוש בתרופה כאשר יש פעילויות של ריכוז.

בנוסף, במקרים בהן אותו אדם שמשתמש בתרופה מפתח סבילות גופנית כלפיה. כלומר, המח שלו מתרגל לחומר בתרופה ולכן דורש מינון יותר גבוה שלה. כאשר מופיעים סימנים קשורים לגמילה גופנית, כשאותו אדם מנסה להפסיק לצרוך את התרופה.

 

איך ניתן לטפל?

בעצם אחד הדברים החשובים כשזה נוגע לבעיות התמכרות, הוא להפסיק את השימוש באותו חומר. לכן, טיפול בהתמכרות למשככי כאבים כוללים את המטרה להשיג עצירה ארוכה של שימוש בחומר, של חצי שנה לפחות. ניתן להשתמש בתרופות שונות, שיחות עם מטפל מנטלי ועוד. כך או כך צריך את הרצון והכוחות של המטופל.

כמו כן, מחקר שנעשה הראה כי כאשר מטופלים מכורים מקבלים תגמול כספי על התנהגות תקינה עם שימוש בתרופות, הם מעלים את התוצאות הטובות שלהם בנושא הגמילה.

 

בסיכומו של דבר

במשככי כאבים, כדורי שינה, תרופות לשיעול ועוד, נמצא חומר שנקרא אופיאטים. כאשר הוא נוצר מצמח אופיום. חומר זה עלול להיות ממכר ולגרום לשימוש רב בתרופות. ניתן להבחין בהתמכרות למשככי כאבים כאשר מופיעים מספר תסמינים שונים כמו דחף רב להשתמש בתרופה, שימוש מופרז בה ועוד. ניתן לטפל בכך באחת מהדרכים הכוללת שילוב של תרופה יחד עם ייעוץ מנטלי.

משככי כאבים

כדי לקבל יעוץ פסיכולוגי

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם.